8 PORAD DOTYCZĄCYCH KOMUNIKACJI Z OSOBĄ PO UDARZE

staruszkowie

8 Porad dotyczących komunikacji z osobą po udarze!
Podczas komunikacji z osobą dotkniętą udarem należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, które z pewnością pomogą osiągnąć lepszą komunikację. Kroki te wpłyną na poprawę samopoczucia, a także pomogą zapobiec poczuciu niezrozumienia, a w konsekwencji tego frustracji i stresu.
PAMIĘTAJ!
1. Ogranicz czynniki rozpraszające. Wybierz spokojne miejsce do rozmowy. Zminimalizuj hałas przez wyłączenie muzyki i telewizji.
2. Mów powoli i wyraźnie.
3. Uproszcz wiadomość. Używaj krótkich, prostych zdań, podkreślaj słowa kluczowe.
4. Słuchaj cierpliwie. Podaruj drugiej osobie wystarczająco dużo czasu, aby mogł odpowiedzieć .
5. Chwal każdy wysiłek. Zachęcaj do wszelkich prób mówienia do drugiej osoby. Uniknaj częstych korekt. Liczy się wysiłek i próba komunikacji, a nie idealne wykonanie.
6. Parafrazuj często. To daje szansę, aby modelować prawidłową mowę . Na przykład, jeśli ktoś mówi, „On nie mieszka tam”, możesz powiedzieć: „To prawda. On tam nie mieszka. ”
7. Bądź otwarty na inne sposoby komunikacji. Mowa nie jest jedynym sposobem komunikacji- gesty, symbole PCS, zdjęcia , rysunki niech staną się dopełnieniem mowy. Ważne, by osiągnąć cel.
8. Nie izoluj osoby z problemami z mową. Pamiętaj o czasie przed udarem i nie zapominaj o waszych wspólnych pasjach, rytuałach, zainteresowaniach. To wciąż ta sama osoba!!!